Zespół zaczernienia papieru - centrum laserowej drukarki

2018-01-28

Zespół zaczernienia papieru wbrew pozorom wcale nie jest jedną z awarii drukarki laserowej. Ten element należy do podstawowych komponentów współtworzących mechanizm drukowania.

Zespół zaczernienia papieru najczęściej znajduje się w wymienialnym tonerze. Toner jest wypełniony proszkiem - mieszaniną dwóch rodzajów cząsteczek. Pierwszy z nich to żelazo transportujące ładunki elektrostatyczne, a drugi - sadza (czerniąca papier).

Bęben OPC

Toner musi być dopasowany do wymagań drukarki określonych przez jej producenta. Uniwersalne tonery rzadko dają dobre rezultaty. Centralną częścią zespołu zaczernienia papieru jest światłoczuły bęben nazywany także bębnem OPC. Żeby wydrukować jedną stronę bęben musi wykonać około 9 obrotów. Światłoczuły bęben jest ładowany elektrostatycznie przez elektrodę ładującą (oddziałuje na jego powierzchnie). Elektroda (inaczej: Primary Charge Roller) znajduje się zwykle poza tonerem.

Doctorblade

Doctorblade jest w polskiej nomenklaturze określana po prostu - listwą podającą. Znajduje się ona między zbiornikiem tonera i wałkiem magnetycznym. Doctorblade odpowiada za to, żeby na papier trafiła odpowiednia porcja proszku i została równomiernie rozprowadzona.

Obraz elektrostatyczny

Obraz elektrostatyczny wyznacza miejsca, na które jest aplikowany toner. Proszek przylega do określonych punktów na zasdzie przyciągania się różnoimiennych ładunków i odpychania się ładunków jednoimiennych.

Nie będzie przesadą nazwanie zespołu zaczernienia papieru sercem laserowej drukarki. Gdy zacznie ono szwankować, wydruki przestaną być idealne.