Drukarka laserowa - mono czy w kolorze

2018-02-06

Drukarka laserowa może być monochromatyczna, albo z funkcją drukowania w kolorze. Którą z nich warto wybrać? Na pierwszy rzut oka monochromatyczna jest tańsza, a kolorowa bardziej funkcjonalna.

Niemniej pozory mogą mylić, więc postanowiliśmy uważniej przyjrzeć się dwóm rodzajom drukarek laserowych. Monochromatyczne drukarki laserowe generują mniejsze koszty - zamienniki czarnych tonerów są łatwiej dostępne i po prostu tańsze. Niemniej jakość wydruku w przypadku kolorowych drukarek laserowych często jest lepsza.

Profesjonalista wybierze kolorową

Biura projektowe i podobni przedsiębiorcy raczej nie zdecydują się na monochromatyczną drukarkę, ponieważ obrazy zwykle są drukowane w kolorze. Wydruki wykonywane przy użyciu laserowej drukarki są lśniące - nawet na matowym papierze. Stopień odzwierciedlenia barw jest bardzo wysoki. Koszty eksploatacyjne są wyższe niż w przypadku monochromatycznej drukarki, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia - jakość jest priorytetem.

Koszt nabycia

Ceny monochromatycznych drukarek o parametrach podobnych do drukarek kolorowych nie są znacznie niższe. O cenie urządzenia decyduje nie tylko to, czy druk laserowy jest tylko monochromatyczny czy też kolorowy. Ceny drukarek laserowych oferujących drukowanie w kolorze zaczynają się już od kilkuset złotych. Problem pojawi się w momencie, gdy użytkownik będzie musiał kupić cztery tonery - całkowity koszt może przekroczyć cenę drukarki. Przedsiębiorca wliczy to sobie w koszty, domowy użytkownik nie. Dlatego kolorowe drukarki laserowe raczej nie są wybierane do domowego użytku.