Najczęstsze przyczyny tzw pustych kartek

2018-04-16

Zapewne wielu użytkowników drukarek miało już do czynienia z wyrzucaniem przez te urządzenia pustych kartek, mimo załadowania tuszu lub tonera. Czasami strony są całkowicie puste, innym razem tylko częściowo zadrukowane.

Sprawdź wkład drukujący

Zarówno na kasetach z tonerem, jak i na katridżach z tuszem, mogą znajdować się taśmy zabezpieczające. Są to naklejki, które trzeba delikatnie usunąć. Informacja o konieczności usunięcia takiego wkładu powinna być zamieszczona na opakowaniu wkładu. Taśma zabezpieczająca uniemożliwia aplikowanie pigmentu na arkusz. Po jej usunięciu drukarka powinna pracować prawidłowo.

Zużycie jednego z wkładów

Niektóre drukarki nie są w stanie drukować nic, jeżeli jeden z wkładów się wyczerpał. Na przykład, drukarki Canon z serii Photosmart drukują wyłącznie wtedy, gdy oba tusze są załadowane i zawierają odpowiednio dużą ilość atramentu. Dopiero wymiana pustych katridży na nowe pozwala na efektywne drukowanie. Podobnie jest z drukarkami laserowymi drukującymi nie tylko monochromatycznie, ale i kolorowo. Na szczęście na rynku są dostępne także urządzenia, które mogą drukować wyłącznie na czarno, jeśli kolorowy katridż się skończy.

Błąd drukarki

Czasami urządzenie nie działa prawidłowo z nieokreślonej przyczyny. Niektórzy nazywają to złośliwością rzeczy martwych. Rozwiązaniem tego problemu może być po prostu ponowne uruchomienie drukarki. Wystarczy nacisnąć przełącznik zasilania. Jeżeli urządzenie się nie wyłączy, trzeba odłączyć przewód zasilający z tyłu urządzenia, a następnie przewód USB. Po około 30 sekundach można ponownie podłączyć kabel USB i kabel zasilania, a następnie uruchomić drukarkę.

Błąd komputera

Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, nielogiczne i niezrozumiałe, to przyczyną ?pustych kartek? może być także błąd komputera. Spróbuj ponownie uruchomić komputer. Zapisz zmiany w plikach, zamknij uruchomione programy, a następnie wybierz opcję ?uruchom ponownie?.

Kabel USB bądź sieciowy

Wadliwe połączenie z komputerem również może powodować wyrzucanie pustych kartek. Upewnij się, czy wtyczka kabla została całkowicie wsunięta do odpowiedniego gniazdka. Dociśnij wtyczkę. Uszkodzony kabel natychmiast wymień. Podobnie jest w przypadku kabla sieciowego Ethernet.

Do innych przyczyn drukowania pustych kartek należą niewystarczająca ilość wolnego miejsca, albo problemy z ustawieniami drukarki na komputerze. Czasami błąd tkwi w programie ? wtedy pomaga użycie innej aplikacji (np. Notatnika zamiast OpenOffice lub Worda). Puste kartki są drukowane także wtedy, gdy między drukarką a komputerem występują zakłócenia w komunikacji. Ich przyczyną mogą być inne urządzenia peryferyjne, takie jak odtwarzacze MP3, skanery lub inne drukarki.